Victoria: Buďte mírně sobečtí a pomáhejte hlavně sami sobě

Na úřadu práce je registrovaná už více, než dva roky. V šestadvaceti letech je bez práce, bez příjmu a také má dluhy. Dluhy, které si nadělala z lásky.

„Přítel byl také bez práce a já jsem cítila zodpovědnost za placení nájmu, telefonů a dalších věcí. A tak jsem si brala úvěry, které ale sama nestačím splácet,” vypráví svůj příběh.

S přítelem byli zpočátku spokojení. Ona jako absolventka obchodní akademie s ním  začala podnikat v oblasti fnančnictví. Když se jim ale přestalo dařit, přítel se s ní rozešel a prohlásil, že to jsou její dluhy, tak ať se stará. Victoriina cesta skončila na úřadu práce. “Zprostředkovatelka mi dala leták a řekla, abych se přihlásila na školení finanční gramotnosti. Vůbec jsem nevěděla, do čeho jdu, ale dnes vím, že mi to hodně dalo,” hodnotí přínos kurzu. A dokonce uvažuje, že by chtěla absolvovat i rekvalifikační lektorský kurz.

A co ji na školení finanční gramotnosti zaujalo? “Nečekala jsem, že mi to tolik dá. Lektoři měli lidský přístup a i když nás bylo hodně, měla jsem pocit, že ke každému přistupují individuálně. Zároveň jsem se přestala stydět za to, že jsem na úřadu práce a začala jsem mluvit o svých problémech,” říká Victoria.

Začala si také klást otázku, proč nemůže sehnat práci. “Začala jsem u sebe, hodnotila jsem vystupování, oblečení. Pak jsem si ale položila otázku, jestli o tu práci opravdu stojím.”

Pro Victorii je teď nejdůležitější překonat svou finanční situaci, dostat se z ní a pokračovat v normálním životě. “Vím, že mi nikdo nepomůže, že musím sama. Být trochu sobečtější, protože nemůžu zatěžovat rodinu.”

A má také vzkaz pro ty, kteří řeší podobné problémy: “Pomáhejme hlavně sami sobě. A dávejte si také pozor, s kým sdílíte radost, například na facebooku. Tam je hodně závisti.”
NOVINKY NA EMAIL
Zasílat novinky na email:
ANKETA
Archiv anket
KALENDÁŘ AKCÍ
Rekvalifikační kurz
Konference
Ostatní

Projekt je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost

a státního rozpočtu ČR.